WDF – “Jesteś najgorszym Człowiekiem-Pumą jakiego widziałem”

Gdy sądziłem, że widziałem już wszystko, co najgorsze, obejrzałem “Puma Mana”.

Advertisements

12606769_581779275308686_680077402_n

Nie od dziś wiadomo, że żyjemy w czasach superbohaterów. Ta gałąź przemysłu filmowego kwitnie, a ilość wydumanych herosów zaczyna powoli przygniatać nawet fanów. Trudno się bowiem połapać, kto jest nową twarzą Spidermana, kto przejmie pałeczkę w roli Jokera i czy doczekamy się spin-offu skupionego na Piersiach Scarlett Johansson w roli Czarnej Wdowy. Jednak zanim te komiksowe sylwetki przeniesiono na ekrany kin, włoska myśl filmowa dała na świat bohatera, którego sama nazwa powoduje salwy śmiechu. Panie i Panowie, w dzisiejszym odcinku cyklu – Puma Man!

Profesor Tony Farms zostaje odnaleziony przez mistycznego, azteckiego mężczyznę (który bardziej przypomina z urody Jakuta, aniżeli Azteka) o portugalsko brzmiącym imieniu Vadinho. Przepowiednia bowiem głosi, że to właśnie naukowiec jest legendarnym Człowiekiem-Pumą. Jego interwencja staje się niezwykle potrzebna, gdy światu zagraża demoniczny Kobras, który używa potężnej, antycznej maski do kontrolowania ludzkich umysłów.

pumaman

Wiele złych filmów ma to do siebie, że są po prostu nie do oglądania –  z wielu przyczyn. Czasem drewniane aktorstwo wywołuje zawroty głowy, montaż i wykonanie przyprawiają o dreszcze, a gwoździem do trumny bywa muzyka. Niewybaczalną zbrodnią jest jednak zrozumienie swojej straconej pozycji i nieudolne wyśmiewanie się z własnych błędów – tzw. sztuka pastiszu i auto-ironii udaje się bowiem jedynie nielicznym. Twórcy Puma Mana wierzyli jednak całym serduszkiem w to, że ich filmowy enfant terrible jest w stanie porwać tłumy. I przez to ich dzieło nie wywołuje u widza pobłażliwego uśmiechu, ale wybuchy niepowstrzymanej radości.

Fabuła Puma Mana to typowy przykład filmu o herosie – jest faza odrzucenia prawdy, gdy Tony Farms nie akceptuje swojego przeznaczenia. Potem przychodzi element upadku wiary we własne siły, a całość wieńczy motyw glorii i splendoru. Człowiek-Puma nie jest jednak ulubieńcem gwiedzi, gdyż jego misja, mimo ewidentnego zagrożenia globalnej populacji ze strony mefistofelicznego Kobrasa, przyjmuje raczej wymiar cichej krucjaty. Nie mamy też możliwości poznania genezy kultu Człowieka-Pumy, zaś sam Vadinho przyznaje, że Tony jest „najgorszym następcą Człowieka-Pumy jakiego widział”.

puma man3

Niewątpliwie, owacje na stojąco należą się autorowi kostiumów i charakteryzacji. Czarny charakter Kobras, przypomina karpia w połyskującym płaszczu z łusek, by w kolejnej scenie wcisnąć się w lateksowy, czarny kostium. Człowiek-Puma przyodziewa co prawda czerwoną pelerynę, ale by zbliżyć się do otaczającego go plebsu, nosi także sztruksy… Wybranka serca Tony’ego Farmsa, opanowana przez magiczne ustrojstwo Kobrasa, prezentuje prawdziwą rewię mody, z zapadającym w pamięci czepkiem podczas sceny w samochodzie. Dzieje się.

Wspaniałe są również sekwencje lotów w przestworzach, gdy tytułowy protagonista dryfuje na linkach, zaś w tle widzimy ruchome zdjęcia z miejskiej dżungli. Niejednokrotnie zdarza się także sytuacja znana z innych produkcji klasy Z, gdy reżyser nie przykuwa zbytniej uwagi do rozróżnienia dnia i nocy. Podniebne podboje superbohatera potrafią zatem zająć mu grubo ponad 48h, podczas gdy jego mentor Vadinho cały ten czas spędza obserwując gwiazdy. Swoją drogą, Vadinho zasługuje na oddzielne docenienie w tym artykule. Rosły mężczyzna obdarzony anielskim spokojem, męskim, kojącym głosem oraz niezwykłą zdolnością wyrzucania ludzi przez okno, z miejsca stał się moim ulubionym bohaterem. Mistrz Yoda i jego nauki są niestrawnym wygłupem przy pietyzmie z jakim Vadinho cedzi swoje złote myśli.

puma man2

Seans Puma Mana zawarł w sobie kwintesencję złego kina – to koronny przykład czołówki najgorszych filmów w historii. Naiwnie sądziłem, że nic nie jest już w stanie mnie zaskoczyć – wtedy na ekran mojego komputera wparował Puma Man

LINK DO FILMU PUMA MAN : https://www.youtube.com/watch?v=2QhZy-Xf07U

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s