Czarne chmury nad Tommy’m Shelby – Peaky Blinders S03E02

Stonowany, nieomalże sielankowy pilot sezonu trzeciego był cisza przed burzą – drugi odcinek Peaky Blinders prezentuje nam fabułę wcałej krasie.

Advertisements

Peaky Blinders ewidentnie nabrali wiatru w żagle w drugim odcinku nowego sezonu. Druga godzina trzeciej serii odsłoniła nam czarne charaktery, rzuciła światło na powolną dezintegrację jedności rodziny Shelby i zapewniła wgniatającego w fotel cliffhangera. Działo się.

Steven Knight posterował swoim okrętem w dość zaskakującym kierunku. Postaci dosłownie mnożą się na ekranie, a gro pośród nich to nowe bariery na drodze Tommy’ego do rozbudowy gangsterskiego imperium. Poznaliśmy zatem wielebnego Hughesa, w którego wcielił się upiornie powściągliwy Paddy Considine, ekscentrycznego rosyjskiego zbiega Romanova oraz jego carycę Katarzynę, która bez wątpienia pociąga za sznurki. Na domiar złego, rodzina Tommy’ego zaczyna gubić się w swoich szeregach – Arthura zżerają duchy przeszłości i potrzeba ustatkowania się (świetna symbolika oczyszczania dłoni po bójce), podczas gdy buta Johna przybiera prawdziwie astronomiczne rozmiary. Napięcie między Johnem a Tommy’m może stanowić oś następnego odcinka, ciężko jednak ocenić co dokładnie stanie się z Grace. Bez wątpienia, John poszedł o jeden most za daleko.

Drugi odcinek został jednak zdominowany przez pospieszne wprowadzanie nowych postaci. Knight ma tendencje do narzucania podobnego tempa (przede wszystkim mam na myśli drugi sezon serialu), ale tutaj wymaga się od widza dużego skupienia, by poukładać sobie wszystkie postaci życzące Shelbym śmierci. Od strony aktorskiej imponująco wypada postać księdza Hughesa – delikatnie wplatane elementy jego psychologii powodują, że wielebny wyrasta na prawdziwie odrażającego rywala dla Tommy’ego. Niepokojąco zabrzmiały pedofilskie zapędy postaci Considine’a, które mogą być poniekąd refleksją na temat kilku ostatnich skandali w kręgach katolickich – nadało to jednak z miejsca zupełnie innego wymiaru Hughesowi. Szczególnie biorąc pod uwagę to, co widzimy w dalszej części odcinka –  to człowiek bez żadnych zahamowań. Ciekawie prezentuje się również linia fabularna powiązana z rosyjską mafią, zaś postać arystokratycznego Romanova (pomijając koszmarny akcent belgijskiego aktora) jest pysznie przerysowana i świetnie wpisała się w konwencję czarnych chmur zbierających się nad głową Tommy’ego.

1n79nki

Bez wątpienia, w powietrzu wisi kilka ciekawych kwestii, które prawdopodobnie zostaną wyjaśnione w kolejnym odcinku. Nie wspominając o tym powalającym cliffhangerze (sam nie przepadam za Grace, ale ten ruch ze strony Knighta jest conajmniej zaskakujący), podczas gdy część publiczności wyczekuje pewnie powrotu Toma Hardy’ego. Ja mam nadzieję na rozwój wątku Arthura oraz więcej ekranowego czasu dla nowych nemesis Tommy’ego.

Następny odcinek Peaky Blinders już we czwartek!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s