Rosyjska ruletka – Peaky Blinders S03E04

Rosyjka ruletka księżnej Petrovny i spowiedź Thomasa przed wielebnym Hughesem – druga połowa trzeciego sezonu Peaky Blinders weszła z przytupem.

Advertisements

Rodzina Shelby powoli zostaje przygnieciona ciężarem “highlife-u” – to pierwszy wniosek z ostatniego odcinka. Ponadto, zostaliśmy skonfrontowani z tym, co wisiało w powietrzu od dawna – Thomas Shelby wpłynął na prawdziwie niebezpieczne wody i zaczyna w nich tonąć.

maxresdefault

Ostatni odcinek zagwarantował nam powrót na właściwy tor. Wydarzyło się sporo – Tommy wreszcie spróbował wziąć sprawy w swoje ręce, ale niestety, jak można było się spodziewać – wielebny Hughes okazał się być wymagającym przeciwnikiem. Coraz bardziej widoczne stały się także wewnętrzne konflikty u Shelbych. Intrygującą rolę powierzono gorliwie wierzącej wybrance Arthura, która niewątpliwie odegra istotną rolę w dwóch ostatnich odcinkach. W końcu nikt nie podskakuje Thomasowi bez późniejszych konsekwencji.

Czwarty odcinek był jednak przede wszystkim fenomenalnie zagrany. Z pełną świadomością istoty kobiecych wdzięków Gaite Jansen (odgrywającej rolę księżnej Petrovny), jej maniakalny teatrzyk odstawiony przed Thomasem wzbudził mój nieskrywany zachwyt – cała sekwencja ich osobliwej gry wstępnej wgniotła w fotel. Ale co jest najważniejsze, Petrovna jest pierwszą kobietą, która naprawdę zdaje się być drugą połówką pomarańczy dla Tommy’ego. Świętej pamięci Grace przewraca się w grobie, ale cóż – mężczyzna w żałobie popełnia błędy, zgodnie ze słowami Polly. A Thomas wydaje się kroczyć po polu minowym z gracją słonia w składzie porcelany, co musi gwarantować nam solidny finał.

Peaky-Blinders-Season-3-Episode-4-42-b8ac

Złym omenem jest także sielankowy plan Lindy odnośnie przeprowadzki do Stanów z Arthurem. Brzmi to jak doskonała okazja dla twórców, by odesłać go na drugą stronę –  w końcu jak ktoś z nazwiskiem Shelby łapie byka za rogi, to równie szybko to szczęście zostaje mu odebrane. Arthur już miewał swoje wzloty i upadki, ale od początku tego sezonu jego demony zdają się brać go szturmem i wygrywać w tej nierównej walce. Źle to wróży dla jednej z najlepszych postaci całego serialu.

Wspaniałym zwieńczeniem była także ostatnia scena, z zapierającym dech w piersiach popisem Cilliana Murphy’ego. Majaki, które jak po sznurku prowadził Hughes dla własnej satysfakcji podczas wystawnej kolacji były majstersztykiem – zarówno od strony scenarzysty, jak i aktorów. Wisienką na torcie było zaś oczko puszczone do widowni podczas jednej ze scen z udziałem upiornego Hughesa – jak inaczej rozumieć w tym przypadku te radosne pląsy z dziećmi podczas gdy w tle słyszymy słowa “I got some bad habits“?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s