Kto rozdaje karty w rodzinie Shelby – Finał 3 sezonu Peaky Blinders

Mówiąc delikatnie, ostatni odcinek trzeciego sezonu Peaky Blinders, nie wgniótł w ziemię.

Advertisements

Finał trzeciego sezonu brytyjskiego hitu o gangsterskich poczynaniach rodziny Shelby idealnie podsumował poprzednie 5 odcinków. Steven Knight gonił w piętkę, by uzasadnić mnogość wątków i postaci, które konsekwentnie pojawiały się na ekranie, lecz w finałowym starciu zwinął swój kramik w pośpiechu. W efekcie, chociaż cliffhanger zwiastujący czwarty sezon jest wzorcowy, trudno sobie wyobrazić, że Peaky Blinders wrócą na tor z pierwszego i drugiego sezonu.

Peaky-Blinders-Season-3-Episode-6-3-df6e

Intryga, którą snuto dookoła Thomasa wydawała się zakrawać szerokie kręgi – w tle pobrzmiewała bolszewicka rewolucja, po drodze znalazło się miejsce dla włoskiej mafii, pięknej księżniczki i tajemniczej organizacji trzymającej Scotland Yard w kieszeni. Wszystkie tematy zostały jednak jedynie “liźnięte” – wpływowi Rosjanie okazali się być płascy jak deski w kwestii swoich ról do tego stopnia, że w finałowym starciu nie poświęcono im nawet jednej sceny. Fakt ten jest tym bardziej rozczarowujący z uwagi na to, że wielebny Hughes – zarysowywany na prawdziwie zapalczywego i zawistnego – został sprowadzony do poziomu postaci epizodycznej. I przyznam, że rozwiązanie jego wątku trąci naiwnością godną drugiego sezonu Detektywa. I niestety, nie tylko to.

Cały sezon oparł się na wtórnym pomyśle wrzucenia Thomasa pośród rekiny, powielając tym samym ideę drugiego sezonu, zakończonego zapowiedzią Shelby’ego w służbie Winstona Churchilla. W prawdzie sprawnie poprowadzony został wątek rozwijającego się imperium rodziny z Birmingham, ale Thomas po raz kolejny znalazł się w sytuacji bez wyjścia – z której, rzecz jasna… wyszedł obronną ręką. Warto byłoby zatem poszukać pewnej świeżości w nadciągającym sezonie numer 4. Bowiem skoro Tommy uporał się z sowiecką rewolucją, księdzem-pedofilem i żydowskim gangsterem, to kto może stanąć mu na drodze?

Bez wątpliwości, nieco ułomna fabuła nie przysłoniła jednak świetności innych elementów Peaky Blinders. Aktorstwo było prawdziwie wyborne, z fenomenalnym zwieńczeniem roli Cilliana Murphy’ego, wspomaganą równie świetnymi kreacjami Paula Andersona w roli Arthura i Helen McCrory w roli Polly. Długo wyczekiwany Tom Hardy także popisał się w szóstym odcinku trzeciego sezonu – jego scena współdzielona z Murphy’m była zdecydowanie najlepszą w finale, z fenomenalnie rozegranym napięciem. Poziom utrzymała również ścieżka dźwiękowa, o zdjęciach i realizacji wizualnej już nie wspominając, bowiem tutaj zawodu nie było chyba nigdy.

Rozwiązanie trzeciego sezonu nie należało zatem do najbardziej porywających spektaklów. Chociaż początek sezonu zwiastował wyśmienity poziom (drugi odcinek chociażby), Knight potrzebowałby kolejnych sześciu odcinków na to, by ta rozległą historia nie sprawiała wrażenia gonienia po piętkach. Ale na to liczyć niestety nie możemy.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s