UMP Poleca – Aż do piekła

Neowesternowy dramat osadzony w klimacie Texasu, ze ścieżką Nicka Cave’a oraz wyborną kreacją Chrisa Pine’a – “Aż do piekła” to wielkie kino.

Advertisements

Czasem wystarczy scena otwierająca, by z miejsca chwycić widza za serce. Gdy kamera obracając się wokół własnej osi, powoli łapie starego Forda, by za chwilę ująć braci okradających bank, zaś w tle słychać zawodzące, klimatyczne skrzypce ścieżki Nicka Cave’a – Aż do piekła już mnie miało w garści. A to był dopiero początek jednego z bezapelacyjnie najlepszych filmów tego roku.

Un-director-sin-sensibildad-femenina

Dwóch braci – Tanner (Ben Foster) oraz Toby (Chris Pine) – dokonują serii zuchwałych napadów na bank, pozornie będących aktem całkowitej desperacji, by za wszelką cenę utrzymać rodzinne ranczo. Ich śladem podąża duet rangerów – szeryf Marcus (Jeff Bridges) oraz jego partner Alberto (Gil Birmingham).

W Aż do piekła pobrzmiewa wiele różnorodnych inspiracji – Mackenzie, osadzając swoją historię w czasach współczesnych, zdołał nie tylko oddać klimat westernów Sergio Leone, ale nawiązać także do współczesnych, artystycznych wariacji na ten temat. Pobrzmiewają tutaj zatem The Rover Davida Michoda, To nie jest kraj dla starych ludzi braci Coen, Stare grzechy mają długie cienie Alberto Rodrigueza, ale również klasyki kina heist jak Bonnie & Clyde, Wrogowie publiczni czy Gorączka. Mackenzie nie dokonuje jednakże bezczelnej kopii czy sklejki – oddając hołd swoim poprzednikom, znajduje własny sposób, by wciągnąć widza.

Hell-or-High-Water-620x338

A udaje mu się to z wielu powodów. Przede wszystkim, Aż do piekła bazuje na znakomicie dopracowanym scenariuszu Taylora Sheridana, autora zeszłorocznej rewelacji Sicario. Oschły, zdystansowany klimat skąpanego w gorejącym słońcu Texasu, jest zestawiony ze zgrabnie wplatanym humorem, głównie za sprawą duetu rangerów. A to z kolei tworzy kontrast z przytłaczająco prawdziwym i bolesnym problemem, który Aż do piekła porusza. Bracia Howard, dokonujący rabunków, są skrojeni na wzór heroizowanych złoczyńców – Mackenzie ze szwajcarską precyzją i zdumiewającą dyskrecją nakreśla motywy Toby’ego i Tannera, powoli odsłaniając ukrytą prawdę kryjącą się za kradzieżami. I wraz z upływającym czasem, nie sposób nie stać po ich stronie, przyznając rację ich romantycznej, don-kiszotowskiej walce z wiatrakami – w tym wypadku z instytucjami finansowymi.

Wartko prowadzona akcja oraz zmyślny scenariusz stanowią solidne fundamenty, lecz prawdziwa siła Aż do piekła tkwi w doskonałych kreacjach aktorskich oraz ścieżce dźwiękowej Nicka Cave’a i Warrena Ellisa. Chris Pine jako wypalony, przygnieciony ciężarem nijakiej egzystencji rozwiedziony ojciec, zagrał swoją rolę życia – z przyjemnością chłonie się dopracowanie postaci Toby’ego, jego gestykulację i mimikę. Wtóruje mu w tym Ben Foster, czyli Tanner – szalony, dawny skazaniec, nawiązujący do klasycznych postaci znanych z westernów (trudno bowiem nie wyczuć w nim inspiracji Bill Kidem). Świetne są także role drugoplanowe, a nawet epizodyczne, co przekłada się na to, że Aż do piekła ogląda się z zapartym tchem.

Wyjątkowego klimatu by nie było, gdyby nie wcześniej wspomniana muzyka autorstwa Cave’a & Ellisa. Wibrujące, przestrojone gitary są wymieszane z prostymi motywami wygrywanymi na pianinie oraz skrzypcach, utrzymując charakter takich ścieżek jak np. Detektyw autorstwa T-Bone Burnetta. Kompozycje duetu folkowych rockmanów są zaś przeplatane klasykami country – znalazło się zatem miejsce dla Townesa van Zandta czy Waylona Jenningsa. Wszystko to świetnie oddziaływuje na odbiór filmu, uzupełniając dopieszczone zdjęcia opustoszałych równin Texasu, nadając im nostalgiczny, mroczny charakter.

hell-or-high-water

Podsumowując, Aż do piekła to pozycja obowiązkowa z tegorocznej rozkładówki kinowej. Mackenzie oddał hołd klasykom, wpisując się jednocześnie na stałe do najbardziej obiecujących reżyserów nowego pokolenia. I śmiem twierdzić, że o Aż do piekła jeszcze usłyszymy – wielce niesprawiedliwe byłoby bowiem pominięcie tej perełki w wyścigu o Oscary.

Ocena UMP: 44/50

One thought on “UMP Poleca – Aż do piekła

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s