Kogo chciałbym zobaczyć w 3 sezonie Detektywa

Pomarzyć każdy może, czyż nie?

Advertisements

Hit HBO z 2014 roku – serial Detektyw – przeżywał ciężkie chwile po premierze drugiego sezonu. A to może być i tak bardzo delikatne potraktowanie tematu. Fabularny chaos i rozjazdy w poziomie aktorstwa były gwoździami do trumny, czego efektem stała się szeroko zakrojona krytyka – rozjuszeni fani nie kryli rozczarowania, przez co na chwilę obecną, kolejny sezon stoi pod znakiem zapytania. Mimo to pomarzyć każdemu wolno – postanowiłem zatem pobawić się w Nica Pizolatto i oto efekty moich rozważań dotyczących obsady trzeciej serii.

1. Brad Pitt + Robert Downey Jr.

Na pierwszy rzut oka to dość dziwnie wyglądający duet. Ale nie bez powodu to właśnie ich chciałbym zobaczyć razem na ekranie. Brad Pitt jest aktorem wszechstronnym, lubującym się w mrocznych, psychologicznych tematach – wystarczy przypomnieć sobie Siedem i Podziemny krąg. Ciekawie mogłaby wyjść jego wariacja na temat wypalonego, brudnego gliny, któremu przyszło u schyłku kariery borykać się z pozornie nierozwiązywalną sprawą.

U boku Pitta widziałbym zaś Roberta Downey Jr. To niedowartościowany aktor, człowiek zaszufladkowany jako trochę irytująco-cyniczny Iron Man, trochę jako niepokorny bad boy, który jednak nigdy nie dostał solidnej roli, skrojonej pod niego. A szkoda, bo zdarzały mu się przebłyski, chociażby w Zodiaku Finchera. Detektyw byłby dobrą okazją, żeby obydwaj panowie odnowili swoje miejsce w szeregach i pokazali, że nie osiedli całkowicie na laurach.

Sam sezon widziałbym w klimacie thrillerów Finchera – mroczny, bardziej nastawiony na psychologię postaci, aniżeli zawiłą fabułę. A skoro za kamerą reżyser Podziemnego kręgu, to ścieżka nie mogłaby przypaść komukolwiek innemu niż duetowi Trent Reznor & Atticus Rose. I mamy przepis na przepyszne, filmowe danie.

2. Cillian Murphy + Tom Hardy + Ben Mendelsohn

To zdecydowanie moja najbardziej wymarzona obsada. Hardy w roli detektywa byłby ciekawą odmianą, bowiem zazwyczaj obsadzany jest w rolach gangsterów – Bronson, The Drop, czy też Mroczny Rycerz Powraca to tylko kilka przykładów. Murphy zabłysnął za to w brytyjskim serialu Peaky Blinders, dając dowód swojemu niezaprzeczalnemu talentowi. Obydwaj spotkali się na planie już kilka razy i zawsze widać było specyficzną chemię, dzięki czemu ich postaci zawsze zapadały w pamięć.

W przypadku tej dwójki – gdybym założył, że Hardy i Murphy grają gliniarzy – w roli czarnego charakteru widziałbym tylko i wyłącznie Bena Mendelsohna. Australijczyk już wiele razy udowodnił, że w mrocznych, skomplikowanych rolach czuje się jak ryba w wodzie (wybitna kreacja w netflixowym Bloodline), a jako np. narkotykowy boss byłby wprost idealny. Z tym chłodnym spojrzeniem, specyficzną manierą w dykcji i charyzmą, stanowiłby doskonałą przeciwwagę dla duetu Hardy & Murphy.

W przypadku tej obsady, sezon mógłby być umiejscowiony w klimacie prowincjonalnej Ameryki – wymuskane kadry teksańskich równin, kowbojscy autochtoni i równie przerażające zbrodnie, co w 1 sezonie. I w tym momencie jestem całkowicie kupiony. I dorzućmy do tego ścieżkę Nicka Cave’a, w której przeplatają się m.in. kawałki Otisa Taylora – poezja.

3. Wagner Moura + Jude Law + Keira Knightley

Nikt nie powiedział, że Detektyw zawsze musi być osadzony wokół morderstw, okultyzmu i mułu społecznego. Wagner Moura, czyli odtwórca roli Pablo Escobara w serialu Narcos, jest postacią niezwykle ciekawą – charakterystyczny, nieco zaczepny uśmiech i głębokie spojrzenie stały się jego znakiem firmowym. I widziałbym go w tym mrocznym, dusznym klimacie Detektywa – może niekoniecznie wcielającego się po raz kolejny w rolę przestępcy.

Ciekawym dodatkiem byłby tutaj Jude Law. Aktor nieco zapomniany ostatnimi czasy (ostatni film z jego udziałem, który było mi dane ujrzeć – Czarne Morze – pozostawił sporo do życzenia) jest przecież obdarzony niemałym talentem. A doświadczenie pokazuje, że wstrzelenie się w solidnie skrojony serial potrafi nadać rozpędu umierającej karierze…

Law mógłby wcielić się w rolę reprezentanta systemu – służbisty, próbującego współpracy przy pewnej sprawie z Mourą. Ot taka idea. A w tym wszystkim miejsce znalazłoby się jeszcze dla roli kobiecej – szansę dałbym z chęcią Keirze Knightley. Trudno mi sprecyzować jej rolę, ale jedno jest pewne – ona należy do grona aktorek, które nigdy nie dostały soczystej postaci, w którą mogłaby się wgryźć.

4. Charlize Theron + Michael Fassbender 

Dwoje doskonałych aktorów, którzy byliby wymarzonym duetem na ekranie. Theron w roli despotycznej, demonicznej “Pani boss” organizacji przestępczej, którą rozpracować próbuje Michael Fassbender? Jestem zdecydowanie na tak. Szczególnie, że żadne z nich nie dostało jeszcze szansy w żadnym ciekawszym serialu, podczas gdy kariery obojga nabrały znaczącego tempa – Fassbender załapał się na nominację za Jobsa, Theron zaś przypadł ogromny poklask za rolę Furiosy w Mad Max: Fury Road.  Wreszcie, Theron nie spotkała się z Fassbenderem na planie, a wiele wskazuje na to, że mogłaby być to prawdziwe elektryzująca para.

Za kamerą chciałbym zobaczyć np. Denisa Villeneuve’a, albo innego speca od mrocznych klimatów – Davida Michoda. I w przypadku pierwszego reżysera chciałbym widzieć Jóhanna Jóhannssona odpowiedzialnego za muzykę, zaś w zestawieniu z Michodem – Antony Partosa.

5. Al Pacino + Matt Smith + Johnny Depp

Dwóch wielkich spotkało się na planie Donnie Brasco, gdy Johnny grał ucznia Pacino. W 3cim sezonie Detektywa widziałbym jednak inny scenariusz. Pacino, jako zagraniczna wersja Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina, mógłby takim występem ładnie zwieńczyć swoją piękną karierę.

Depp pojawiłby się jako rywalizujący z nim gangster, walczący o wpływy, zaś w to wszystko wmieszany byłby Matt Smith – aspirujący młodzian stojący po stronie prawa. W końcu, zgodnie z tytułem, ktoś musi tutaj być detektywem, czyż nie?

Co sądzicie o takich zestawieniach? Jakich aktorów Wy chcielibyście zobaczyć w nowym sezonie Detektywa?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s